След появата на първите зъби става не само излишен, но и вреди
Снимка: Guliver / iStock
Рефлексът на новороденото да суче е много силен и е сред неговите основни потребности, така че е важно да го удовлетворим, според психолози.
Неслучайно един от първите подаръци за бъдещите родители доста често е биберон – като символ на появата на новия живот на света.
Но има майки и бащи, които са категорично против използването му.
Така в бита на малкото детенце се появява противоречие още от самото раждане – дали по естествен път и полека лека да се отърси от този рефлекс, като си дъвче биберона в първата година, или да го успокояваме по друг начин?
С тази залъгалка е лесно – пъхваш му я в устата и то, с леко глуповат вид замлъква и почва да дъвче усърдно. Виждали сме много хлапета по на 2-3 години да се разтакават с биберон в уста из парковете, а една съученичка в първи клас беше с палец, деформиран от смукане, след като ѝ отнели „успокоителното“...
Много зависи и от начина на хранене на бебето:
Когато бебенцето е на гърдата, суче около 20-25 минути, за да се засити. За това време то напълно може да удовлетвори своя рефлекс за сукане, докато изкуственото мляко се изпива от бутилката за 5-10 минути и бебето не успява да се насуче.
Понякога това се случва и ако имате близнаци. Тогава на помощ идва биберонът.
Той е необходим и когато
детето се успокоява само на майчината гърда – майката, естествено, не може да е налична нон стоп, затова биберонът я замества.
Неговото успокоително свойство се изразява и когато новороденото заспива – по-лесно е, особено, ако го мъчат колики – биберонът е по-добър от лекарства.
Обаче: след като навърши 6 месеца малкото започва все по-активно да изучава света, да се върти, да лази, да плюе биберона.
И дори родителите да са вманиачени на тема чистота, няма стерилни домове и така биберонът става преносител на бактерии и микроби, предизвикващи различни инфекции.
Затова педиатрите съветват да откажете хлапето от биберона, когато навърши половин година.
Снимка: Guliver / iStock
Към това мнение се присъединяват и стоматолози, които твърдят, че дългото използване на биберон води до неправилна захапка.
Логопедите говорят за лошото му влияние над произношението на някои звуци, невролозите го обвиняват в задържане на темповете на психическо развитие.
Накратко – след появата на първите зъби биберонът става излишен.
Но въпреки мнението на експертите, дискусиите продължават, а на много родители им е „жал“ да откъснат бебенцето от неговия най-добър приятел. За този приятел обаче е важно да знаем и няколко правила:
- Подбирайте го според възрастта на детето – не бива да е прекалено голям, нито малък, за да не го дразни;
- Обръщайте внимание на това от какъв материал е направен:
Силиконовите са еластични, не миришат, безцветни са, не предизвикват алергии и са по-издържливи от латексовите.
Снимка: Guliver / iStock
Латексовите пък са по-меки, но не издържат на прекалено високи температури и често се отпускат при изваряване – те са предназначени за по-мънички 2-3-месечни бебенца.
Има и гумени биберони, които са по-плътни и са подходящи, когато никнат млечните зъби.
- Когато купувате, оглеждайте добре биберона дали не е нацепен или повреден по друг начин.
- Опитвайте да откажете детето от биберон само, ако е напълно здраво. Ако е болно, то ще се раздразни допълнително от отсъствието на своя любимец.
- Когато решите, че моментът е подходящ, скрийте го от очите на детето, поднесете му играчките, които обича и го залъгвайте с песнички и други забавления. Когато детето е по-голямо и вече разбира повече, му кажете, че биберонът се е скъсал и нямате друг.
Ако трябва, срежете един и му го покажете – това е благородна лъжа, в името на здравето. То в един момент ще изгуби интерес, защото е неудобен за дъвкане и ще го захвърли. Тогава не пропускайте да похвалите детето, че е пораснало и вече може да се забавлява само, без биберона.
Еми Спасова по материали на letidor.ru
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари